با نصب اپلیکیشن تلفن همراه تی وی نیوز روی دستگاه موبایل یا تبلت خود می توانید از آخرین اخبار برنامه های تلویزیونی اطلاع یابید. در صورتی که صرفا تمایل به دریافت اخبار برخی برنامه های مورد علاقه خود هستید نیز با انتخاب گزینه مربوطه می توانید به محض قرار گرفتن خبر جدید از آن مطلع شوید. برای دریافت برنامه اینجا را کلیک کنید یا آدرس ایمیل خود را برای دریافت برنامه تی وی نیوز برای ما ارسال کنید.
شناسه خبر: 23873 منتشر شده در مورخ: 1395/6/31 ساعت: 16:46 گروه: نمایشی  
یادگارهای تلویزیونی از دفاع مقدس

یادگارهای تلویزیونی از دفاع مقدس

شبکه های تلویزیونی برای ایام دفاع مقدس تدارک وسیعی دیده اند تا حاصل این تلاش ها در روزهای هفته دفاع مقدس بتواند هموطنان را از فرهنگ دفاع مقدس سیراب و یاد حماسه آفرینان این دفاع را گرامی دارد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه های تدارک دیده شده برای این ایام به شرح ذیل می باشند:

*** شبکه یک سیما
در طول این هفته، برنامه های «صبح بخیر ایران» و «خانواده یک»، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، از مهمانان مختلفی که در جنگ تحمیلی نقشی داشتند دعوت می کند تا از خاطرات خود در این ایام سخن گویند. برنامه «امروزی ها» هم در این هفته از بازیگران، کارگردانان، شاعران و خوانندگانی که در حوزه دفاع مقدس آثاری از خود به جای گذارده اند دعوت می کند تا مطالبی در این مورد بیان کنند.
شبکه یک سیما همچنین مجموعه «رقص پرواز» به کارگردانی احمد مرادپور و تهیه کنندگی محمدرضا تخت‌کشیان را برای پخش آماده کرده اند. این مجموعه به نویسندگی علیرضا طالب زاده، روایتگر داستان زندگی پزشکی حاذقی به نام دکتر یاوری جراح متخصص است که در زمان جنگ تحمیلی از آمریکا به ایران بازگشته و برای انجام یک عمل جراحی مجبور می شود به اهواز سفر کند. همزمان ملیحه که دانشجوی پزشکی است برای یافتن نامزد خود دکتر مولایی ناخواسته با دکتر یاوری همراه می شود. که ورود آن دو به اهواز مصادف با بمباران شهر توسط دشمن است و ... 
مهدی هاشمی، لاله اسکندری، شهاب حسینی، امیرحسین صدیق، سیروس گرجستانی و بیوک میرزایی از جمله بازیگران این سریال هستند.
«رقص پرواز» محصول سال 1386 گروه فیلم و سریال شبکه یک است که در 6 قسمت 45 دقیقه ای از شنبه سوم مهر ماه هر شب حوالی ساعت 22:15 از شبکه یک به روی آنتن می رود.
در طول هفته دفاع مقدس شبکه یک سیما مستندهای متعددی را برای پخش آماده دارد. «نشان بی نشان ها» مستندی 10 قسمتی به تهیه کنندگی علیرضا جلالی است که فعالیت نیروهای اطلاعات - عملیات جنگ تحمیلی را در گفتگو با فرماندهان موثر دفاع مقدس روایت می کند.
«آن 72 تن» یک قسمت از مستند 40 قسمتی «مثنوی های ناگفته» در طول هفته دفاع مقدس روی آنتن می‌رود. این مستند در قالب گفتگو و مصاحبه، تصاویری بکر از دوران دفاع مقدس را به نمایش می گذارد. در این مستند، علاوه بر صحبت با خانواده شهدا، فرماندهان و رزمندگان عملیات کربلای پنج، لحظه به لحظه این عملیات را از ابتدا تا پایان تشریح می کنند. محسن محبوبی تهیه کنندگی و کارگردانی این مستند را برعهده دارد.
در مجموعه «مثنوی های ناگفته»، عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس در قالب برنامه‌ای مستند و از زبان رزمندگان اسلام و خانواده‌های شهدا به تصویر کشیده شده است. عنوان کلی این برنامه «مثنوی‌های ناگفته» است اما هر عملیات (هر برنامه) با نام جداگانه‌ای به مخاطب معرفی می شود. قسمت دوازدهم این برنامه «آن هفتاد و دو تن» نام دارد.
حامد شکیبانیا تهیه کننده مستند «دفاع همچنان باقی است» تلاش کرده تا عملکرد نیروی زمینی سپاه پاسداران را در مرزهای کشور به نمایش بگذارد. «دفاع همچنان باقی است» کاری از گروه تاریخ و فرهنگ شبکه یک است و در 14 قسمت تولید و آماده پخش است.


*** شبکه دو سیما
برنامه «ردپای تو» ویژه گروه سنی نوجوان یکی از برنامه های تولید شده در گروه کودک و نوجوان برای این روزهاست. مستندی نمایشی با نگاهی ویژه به شهدای نوجوان بسیجی که به تهیه کنندگی خدیجه شهبازی در هفته دفاع مقدس هر روز ساعت 17 به روی آنتن می رود.
همچنین برنامه های «زنده باد زندگی»، «عصر خانواده» و «روبراه» با دعوت از مهمانان مختلف از زوایای مختلف به فرهنگ دفاع مقدس می پردازند. «نما دو» عنوان برنامه دیگری است از گروه امور اجتماعی و به تهیه‌کنندگی هادی خدادی که در این ایام با رنگ و بویی ویژه به روی آنتن می رود. گروه برنامه ساز «نما دو» در نظر دارد با حفظ رویکرد اجتماعی و تخصص محور در حوزه اجتماعی از ظرفیت تمام استان های کشور استفاده کرده و اقدام به بازنمایی رویدادها و پیامدهای اجتماعی و فرهنگی دفاع مقدس داشته باشد. این مهم با حضور در مناطق جنگی، گفت و گو با صاحب نظران این عرصه و شهروندان ساکن در مرزهای غرب و جنوب غربی بسته‌ای خبری تحلیلی به مناسبت این هفته تولید و تقدیم مخاطبان خود می کند.
«بی مرز با حجاب» کاری از گروه خانواده و فرهنگ و به تهیه کنندگی شیدا نیکوروین نیز طی این روزها گفت وگو با مادران شهدای مدافع حرم از کشورهای مختلف را برای بینندگان خود در نظر گرفته است.
برنامه دیگری با عنوان «از آسمان» به تهیه کنندگی امیر خورشیدی فرد، کاری است از گروه امور اجتماعی که با رویکرد پرداختن به شهدای مدافع حرم و سرداران و فرماندهان 8 سال دفاع مقدس عنوان نام آشنایی برای مخاطبان علاقمند به فرهنگ شهادت و ایثار این شبکه به شمار می رود که در ایام گرامیداشت دفاع مقدس پخش می شود
همچنین فیلم های سینمایی متعددی نیز برای پخش در طول این ایام در نظر گرفته شده که می توان به «تا آمدن احمد»، «شکوه عشق» و «باد و مه» اشاره کرد که در کنار «فیلم های کوتاه انجمن دفاع مقدس»؛ شامل نمایش جدیدترین فیلم های کوتاه، «مجموعه مستندهای دفاع مقدس»؛ گلچینی از مستندهای برتر مرتبط با رشادت های رزمندگان و «سپید جامگان» با محوریت نقش پزشکان در دوران دفاع مقدس تقدیم بینندگان این شبکه خواهد شد.


*** شبکه سه سیما
برنامه «طلوع حماسه» در 7 قسمت 25 دقیقه ای کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه به تهیه‌کنندگی میر کیوان خلیل پور است که با حضور هفت رزمنده پرتوان دفاع مقدس که در طول هشت سال  حضور فعال و مهمی داشته اند، مسائل شخصی، خانوادگی، فعالیت ها و خاطرات دفاع مقدس را بیان می کنند  و به تحلیل و بررسی عملیات دفاع مقدس می پردازند. به روایتی دفاع مقدس از دریچه دید این عزیزان به تصویر کشیده می شود. این برنامه از چهارشنبه 31 شهریور، هر روز ساعت 12:40 از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.
مجموعه «سروهای سرزمین من» در 7 قسمت 45 دقیقه ای کاری از گروه اجتماعی شبکه سه سیما به تهیه‌کنندگی علیرضا جلالی و حمید آخوندی است .
هر قسمت از این مجموعه، شامل گفتگو با رزمنده شناسایی شده دوران دفاع مقدس و خاطرات عکاس خالق اثر  اختصاص دارد. همچنین حمید آخوندی به عنوان مجری برنامه با کارشناس نظامی که در عملیات دفاع مقدس حضور داشتند به گفتگو می پردازد. ضمنا در هر برنامه برای یادبود شهید شناسایی شده آن عملیات نیز آیتمی  خاص پخش خواهد شد. این برنامه از چهارشنبه 31 شهریور ، هر شب از ساعت 19:50 روانه آنتن شبکه سه خواهد شد.
برنامه «شناسنامه» کاری از گروه اجتماعی شبکه سه سیما به تهیه کنندگی محمد صراف است که اجرای آن را محمدحسین نجبران برعهده دارد. «شناسنامه» در هر قسمت زندگینامه و کارنامه فعالیت های سیاستمداران، مسئولان و چهره های شاخص در عرصه های مختلف در دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران را بررسی می‌کند.
میان برنامه «قصه های ماندگار» در 3 قسمت 7 دقیقه ای به تهیه کنندگی حسین بختیاری، نویسندگی و کارگردانی شهرام کهرابی، خاطرات رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس را به صورت استوری گراف  به همراه مستندی از جنگ تحمیلی به تصویر می کشد.
برنامه «پایی که جا ماند» به بازخوانی کتاب «پایی که جا ماند» به  نویسندگی  سید ناصر حسینی پور و تعدادی از آزادگان و جانبازان دفاع مقدس می پردازد. «پایی که جا ماند» خاطرات دوران اسارت سید ناصر حسینی پور جانباز و آزاده دفاع مقدس است که در این ایام هر شب از شبکه سه سیما پخش می شود. تهیه کنندگی برنامه   را سهراب تازیکه وکارگردانی برنامه بر عهده حسین بیات است.
برنامه های روتین «حالا خورشید»، «مردم چی می گن» و مسابقه «جدول» نیز به مناسبت این ایام هر روز موضوعات خود را با دفاع مقدس همراه خواهند کرد.


*** شبکه چهار سیما
شبکه چهار سیما به مناسبت هفته دفاع مقدس پخش ویژه‌ برنامه‌هایی را برای بررسی و تبیین حماسه هشت سال دفاع مقدس از 31 شهریور به مدت یک هفته آغاز خواهد کرد.
واحد تامین برنامه شبکه چهار مستندهای متفاوت، تله تئاتر و فیلم های سینمایی برای پخش در این ایام آماده کرده است.
«گنجیته آسمانی» مجموعه هفت قسمتی است که در شبکه مستند تهیه شده و برگرفته از 25 ساعت از راش‌های زمان جنگ است که با همکاری مرکز آرشیو صداوسیما، اصلاح و ترمیم و در قسمت های 30 دقیقه ای آماده پخش شده است. گرچه تاکنون تمام تصاویر مربوط به دفاع مقدس، با فرمت SD پخش می شدند اما «گنجینه آسمانی» به نسل سوم و چهارم انقلاب که جنگ را از نزدیک حس نکرده اند، این امکان را می دهد تصاویری با کیفیت  HD را از این رویداد بزرگ به حافظه تصویری شان اضافه کنند.
تله تئاتر های «روژانو»، «سکوت» و «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» در هفته دفاع مقدس از شبکه چهار سیما پخش می شود.
«روژانو» به کارگردانی امیر مکاری و تهیه کنندگی رضا حامدی خواه، ماجرای زندگی زنی را روایت می‌کند که همسرش سال‌ها مفقودالاثر است. او به شکل تصادفی تصویر همسرش را در تلویزیون می‌بیند‌ ‌و برای یافتن همسر مفقود شده‌اش راهی کردستان عراق می‌شود. وی پس از تلاش‌های بسیار موفق به یافتن شوهرش می‌شود ولی ...
در این نمایش محمد حاتمی، پرستو گلستانی، کیمیا مکاری و آذر رجب یایفای نقش می کنند.
«سکوت» درباره زندگی زنی است که همسرش شهید شده و با دو فرزندش زندگی می‌کند و خاطراتش را با همسرش مرور می‌کند.
سپیده نظری‌پور، شیوا بلوریان، امین زندگانی و اسرافیل علمداری بازیگران اصلی این تله تئاتر هستند.
تئاتر تلویزیونی «چند حکایت از چندین حکایت رحمان» به نویسندگی و کارگردانی علیرضا نادری داستان دو جوان را پس از هشت سال دفاع مقدس روایت می‌کند. آنها در قهوه‌خانه‌ای دورافتاده و در یکی از شهرهای جنوبی کشور به مرور خاطرات خود می‌پردازند و هر کدام از آنها یک اتفاق مشترک را به شکل های متفاوت و گوناگون بیان می کنند.
«چند حکایت از چندین حکایت رحمان» به تهیه‌کنندگی حسین فرخی و با هنرنمایی زنده یاد انوشیروان ارجمند، فرهاد اصلانی، علی اوسیوند و حمید آذرنگ، برنامه دیگری است که به همین مناسبت روی آنتن این شبکه می رود.
فیلم های سینمایی «خداحافظ رفیق»، «مزرعه پدری»، «شیدا»، «اتوبوس شب» و «ترکش های سرخ» نیز در هفته دفاع مقدس از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.
گفتنی است، گروه ادب و هنر شبکه چهار در هفته دفاع مقدس برنامه های سینمای ایران و نقد شعر را  به صورت مناسبتی با موضوع دفاع مقدس روانه آنتن پخش خواهد کرد. در این دو برنامه به صورت اختصاصی با کارشناسان و هنرمندان در رابطه با سینمای دفاع مقدس و شاعران انقلاب گفتگو خواهد شد.


*** شبکه پنج سیما
شبکه پنج سیما هم‌زمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، با تدارک برنامه‌های متنوع در قالب‌های مختلف مستند، فیلم سینمایی، انیمیشن و... به استقبال این هفته می رود.
دو انیمیشن «بوسه بر آسمان» و «رقص قاصدک» در هفته دفاع مقدس برای کودکان و نوجوانان پیش بینی شده است.
انیمیشن «بوسه بر آسمان» به کارگردانی مهدی کیانی به تهیه کنندگی مرکز پویا نمایی صبا تولید شده است. داستان این انیمیشن به قلم سنبل پویان است و روایتگر زندگی خلبانی بازنشسته است که به خاطر آلودگی هوا برای گذراندن دوران بازنشستگی به یک روستا می‌رود و آنجا بچه‌ها را با علم پرواز آشنا می‌کند.
انیمیشن سینمایی «رقص قاصدک‌ها» روایتگر واپسین روزهای حیات شهید احمد کشوری و ماجرای آخرین عملیات نظامی وی در دوران دفاع مقدس است. در این فیلم سعی شده تا علاوه بر شجاعت و دلاوری شهید کشوری در عرصه نظامی، به جنبه‌های شخصیتی وی نیز توجه شود. وحید شاکری به عنوان کارگردانی و آرزو لشگری به عنوان نویسنده، در تولید این اثر ارزشمند حوزه دفاع مقدس نقش داشته‌اند. این انیمیشن سینمایی محصول مرکز پویا نمایی صبا و مدت زمان آن 40 دقیقه است.
«آبروی کوچه ها» دارای آیتم هایی همچون روایتگری جنگ، تهیه مستند از محل زندگی شهید، مصاحبه با خانواده شهید و همرزمان، پخش تصاویری موجود از شهید، تیتراژ و .... با تهیه کنندگی پیام ابراهیم پور است. این برنامه با دعوت از همرزمان و اهالی محله در لوکیشن برنامه به معرفی شهید، بیان خاطرات زندگی و لحظه شهادت ایشان، نمایش عکس ها و یادگاری های برجای مانده از شهید و .... می پردازد.
برنامه زنده «شب فیروزه ای» در هفته دفاع مقدس به استان خوزستان سفر می کند و با حضور در مناطق جنگی، رشادت ها و دلاوری های رزمندگان هشت دفاع مقدس را به تصویر می کشد. فرماندهان، جانبازان، آزادگان هشت دفاع مقدس به عنوان مهمان در این برنامه حضور دارند و بخش اول این برنامه از شهر آبادان بر روی آنتن شبکه پنج می رود.
«سفرنامه نخل های ایستاده» روایتگر زندگی مردمان استان خوزستان ویژه دفاع مقدس است که از 30 شهریورماه پخش می شود. نخل ایستاده به شهرهای آبادان، اهواز، خرمشهر، شوشتر و شهرهای مناطق جنگی سفر می کند و از زندگی مردم، تجارت و فعالیت اقتصادی، کشاورزی و خاطرات زرمندگان و آن دوران مستند تهیه می کند.
برنامه «روزآمد» کاری از گروه اقتصاد و توسعه شبکه پنج سیماست هر شب ساعت 19 روی آنتن می رود. 
مستند گزارشی «شیر کلهر» با معرفی شهید شیرزاد و مستند «همسفران» با معرفی شهیدان قاسمی و شیرزاد به تهیه کنندگی و کارگردانی جواد محمدی ویژه هفته دفاع مقدس تهیه و تولید شده است. در این مستند گفتگویی با دوستان، خانواده و همسنگران شهید انجام شده است. این مستندهای گزارشی به مدت 34 دقیقه روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.
مجموعه مستند «خاطرات سنگر» به تهیه کنندگی و کارگردانی سلمان وکیلی هرشب از شبکه پنج سیما پخش می شود.
این مجموعه به خاطرات طنز و شوخی‌های جبهه می‌پردازد و تمام مهمانانی که به این واسطه در آن خاطره گویی می‌کنند، نیز از جنس جبهه و جنگ هستند و در واقع خاطرات شیرین خود را از هشت سال دفاع مقدس روایت می‌کنند.
مهران رجبی و اصغر نقی‌زاده به عنوان دو هنرمندی که در این مجموعه حضور دارند و همچنین جانبازان، آزادگان و سرداران سپاه نیز همچون حمید پارسا و آقای نادعلی نیز به ذکر خاطرات خود می‌پردازند. هر قسمت از برنامه دو مهمان دارد که یکی درون فضای بسته یک سنگر و دیگری در فضای باز و در کنار ادوات جنگی خاطره گویی می‌کند.
همچنین واحد تامین برنامه شبکه پنج سیما در هفته دفاع مقدس 3 فیلم سینمایی و 7 مستند با همین مضمون برای مخاطبان در نظر گرفته است.


*** شبکه مستند سیما
شبکه مستند سیما در ساعات 12،18:30، 20 و 22 به صورت ثابت مستندهایی روی آنتن می فرستد و همچنین تولید جدیدی از شبکه نیز پخش می شود.
تولید جدید شبکه مستند «آلفارد» به کارگردانی هوشنگ میرزایی است و درباره اولین خلبان شهید دفاع مقدس است؛ خالد حیدری خلبان سنی مذهب کرد که در سال 1359 در روز اول جنگ داوطلب می شود و دو ساعت بعد در پی حمله هواپیماهای بعثی، در عملیات آلفارد به شهادت می رسد.
این مستند به مراحل گوناگونی چون بازگشت پیکر این شهید با گذشت 32 سال از شهادت، ساخت ماکت در ابعاد واقعی از هواپیمای F4، چرخاندن آن روی تریلی باری سنگین در سطح شهر، نصب آن در ورودی شهر مهاباد در آذربایجان غربی و به خاک سپاری این شهید در کنار ماکت در ورودی شهر می پردازد.
طی این هفته همچنین هر روز ساعت 12 ظهر مستندهای «خاکستر و فرشته»، «ماه و نخل»، «نام و نشان»، «پهلوان»، «یادگار دوما»، «سوسنگرد معبد ناهید» و «آن فرو ریخته گل های پریشان در باد» در جدول پخش قرار دارند.
«خاکستر و فرشته» با پخش در روز چهارشنبه 31 شهریور، چکیده ای از مجموعه «گنجینه آسمانی» است که سال گذشته طی هفته دفاع مقدس شامل تصاویر آرشیوی از دفاع مقدس پس از ترمیم، اصلاح رنگ و ارتقای کیفیت، برای اولین بار از تلویزیون پخش شد.
این مجموعه شامل تصاویری ناب از جبهه های جنگ، حضور رزمندگان در مناطق آبی، خاکی و شیمیایی، گفتگو با شهید خرازی، تصاویر رزمندگان مجروحی که برای مداوا برمی گردند، دلامردانی که سر سفره های ساده جبهه نشسته اند، سربازانی که آماده نبرد هستند و... است.
«ماه و نخل» پنجشنبه اول مهر ساعت 12 در جدول پخش شبکه مستند قرار دارد. این مستند ساخته مجتبی دهقانی درباره چشم انتظاری مادر شهید رئیسی است که 26 سال در انتظار بازگشت پیکر فرزند شهید خود بوده است. مستند «ماه و نخل» در مدت 9 ماه در تهران، اهواز، منطقه شرهانی، جیرفت و روستای الله آباد در عنبرآباد جیرفت زادگاه شهید ساخته شده و درباره شهید جلال رئیسی است که در سال 1364 در منطقه تنگه ابوغریب به درجه رفیع شهادت نایل آمده و پس از 26 سال دوباره به آغوش مادر بازگشته است. مادری که در زمان بازگشت فرزند، 80 سال سن دارد و از دوری فرزند قامت نحیفش خمیده شده است.
مستند «نام و نشان» که برگزیده جایزه شهید آوینی جشنواره سینما حقیقت است و به چگونگی شناسایی شهدا از طریق دی ان ای می پردازد، جمعه دوم مهر ساعت 12 برای پخش در نظر گرفته شده است.
این مستند تولید انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به کارگردانی مهدی جعفری دو روایت موازی اما مرتبط را یدک می‌کشد که در روایت اول مخاطبان شاهد مسیرِ علمی شناسایی هویت پیکرِ بی‌ نام و نشان شهدا هستند که به گونه‌ ای کاملاً حساب شده و علمی فرآیند شناسایی را به تصویر می ‌کشد. در روایت دوم حس و حال حاکم بر خانواده‌ها و تأثیر عمیق شناختن هویت شهدای گمنام برای خانواده ‌های آنها روایت می شود که مخاطب را با خود درگیر می‌ کند.
مستند داستانی «پهلوان» ساخته مجتبی دهقانی شنبه سوم مهر ساعت 12روی آنتن شبکه مستند می رود.
این مستند درباره زندگی و شهادت سید حسین حسینی خلبان اف 14 نیروی هوایی است که چهار فروردین 1364 در خلیج فارس هواپیمای او توسط جنگنده مورد اصابت قرار می گیرد و او به شهادت می رسد.
در این مستند که در هفت پایگاه هوایی و دریایی از جمله در شهرهایی چون بوشهر، قم، مهرآباد، شیراز و... ساخته شده، کودکی تا شهادت شهید حسینی بازسازی شده است. ساخت «پهلوان» طی از سال 92 تا سال 94 به طول انجامیده و برای نقش شهید حسینی و همسر او از دو تن از بازیگران تئاتر استفاده شده است.
«یادگار دوما» از تولیدات شبکه مستند یکشنبه چهارم مهر ساعت 12 پخش می شود.
این مستند به کارگردانی مریم السادات مؤمن زاده، زندگی پرپیچ خم و پر فراز و نشیب بانو خدیجه محمدزاده را که با فداکاری های بسیار همراه است، روایت می کند.
محمدزاده در زمان جوانی اش همزمان با آغاز جنگ، در عرض 22 ماه سه تن از برادرانش را از دست می دهد و آنها شهید می شوند. برادر دیگرش به عنوان یک جانباز شیمیایی بازمی گردد و تنها پدر او نیز که رزمنده بوده، سالم می ماند و «یادگار دوما» روایتی از این روزهای دشوار است.
به گفته مؤمن زاده، این بانو با وجود مشقات فراوانی که در زمان هشت سال دفاع مقدس به او تحمیل شده، اکنون زندگی اش را وقف دو کار کرده است که برای برادر شهیدش مهم بوده است. یکی انتقال مفاهیم جنگ در آموزش و پرورش که با معلمی به این خواسته جامه عمل می پوشاند و دیگری دفاع از ناموس که او این اقدام را با برگرداندن زنان و دختران فراری به آغوش خانواده، به ثمر می رساند.
محمدزاده در سال 70 با یک جانباز قطع نخاع ازدواج کرده و اکنون در کنار یکدیگر ساکن روستای خشت سر محمودآباد هستند.
دوشنبه پنجم مهر ساعت 12 مستند «سوسنگرد معبد ناهید» برای پخش از شبکه مستند سیما در نظر گرفته شده است.
این مستند که به کارگردانی محمدعلی شعبانی ساخته شده با روایت ناصر طهماسب همراه است و با موضوع وضعیت سوسنگرد، چند روز مانده به محاصره در آبان 59 تولید شده است و همچنین درباره اقدامات بنی صدر رییس جمهور وقت کشور برای رفع این محاصره که با انتقاد مردم همراه است، تصاویری را به نمایش می گذارد.
آخرین مستندی است که در ساعت 12 هفته دفاع مقدس از شبکه مستند روی آنتن می رود «آن فرو ریخته گل‌های پریشان در باد» است که با محوریت بازسازی زندگی شهید محمود امان الهی سه شنبه ششم مهر پخش می شود.
این مستند به کارگردانی محمد عبدی‌زاده نگاهی به زندگی این امیر سرفراز دارد و در استان های تهران، کردستان، گلستان، اراک و گیلان و پادگان پرندک ارتش جمهوری اسلامی ایران ضبط شده است. خانواده معزز شهید امان الهی، ناخدا صمدی و تکاوران نیروی زمینی نیز در این پروژه حضور داشته اند.
نام اثر بر اساس یکی از اشعار محمدرضا شفیعی کدکنی انتخاب شده است. در این مستند سمیرا برنجی، حامد بیسادی، زهرا رحیمی، پارسا فریدونی، فرانک معصومی فرد، اکبر مددی مهر، الهه آجودانی، محسن آخوندی، کیمیا مرادیان، ستاره آقا پور و مونا زاغی بازی کرده‌اند.
شبکه مستند سیما همچنین در روزهای هفته دفاع مقدس ساعت 18:30 جدول پخش را نیز از سه شنبه 30 شهریور تا پنجشنبه 8 مهر به جز جمعه به مستند «داستان جنگ روایت زندگی» اختصاص داده است.
این مستند با اجرای محمد درودیان پژوهشگر حوزه دفاع مقدس به کارگردانی عباس عطریان ساخته شده است. مجری طرح این پروژه اباذر صلاحیان است.
در این مجموعه گفتگومحور در 9 قسمت با چهره هایی چون رضا خدری عکاس، روزنامه نگار و رزمنده دوران دفاع مقدس، مژده اون باشی امدادگر و جانباز 50 درصد، محمدعلی باشه آهنگر فیلمساز، فرشته ملکی همسر شهید جانباز منوچهر مدق، غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا، بهروز افخمی مجری برنامه «هفت» و فیلمساز، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، حسن بنادریفرمانده سپاه آبادان و حسن عابد جعفری وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس گفتگو می شود.
شبکه مستند در این ایام در ساعت 20 نیز برای علاقمندان به آثار دفاع مقدسی مجموعه «در محاصره» را در نظر گرفته که از چهارشنبه 31 شهریور به صورت هر شبی روی آنتن می رود.
مجموعه تلویزیونی «در محاصره» به کارگردانی امیرمهدی پوروزیری و تهیه کنندگی مهدی همایونفر کاری از موسسه فرهنگی «روایت فتح» و شکل جدیدی از یک اثر مستند داستانی است که روزهای حصر آبادان و شکست حصر را تصویر کرده است.
این مجموعه در قالب داستان یک زن و شوهر که در بحبوحه حصر آبادان به همراه فرزندانشان به این شهر باز می گردند، خاطرات شکست حصر آبادان را از زبان مردم به خوبی بازگو می کند و به زندگی مردم عادی در جنگ می پردازد.
همچنین همزمان با هفته دفاع مقدس، بنا شده شبکه مستند باکس ثابتی را به آثار مستند در حوزه دفاع مقدس اختصاص دهد و از چهارشنبه 31 شهریور با پخش مستند «فرماندهان» به تهیه کنندگی امیر بنان هر هفته چهارشنبه ساعت 22 یک مستند مربوط به دفاع مقدس روی آنتن می رود.
این مجموعه در 30  قسمت 25 تا 30 دقیقه ای تولید شده، به فرماندهان مختلف دوران جنگ می پردازد و قسمت اول آن به حاج احمد متوسلیان می پردازد.


*** شبکه قرآن
برنامه «برگی از خاطرات» کاری از گروه محافل و مسابقات، به تهیه کنندگی علی سلطانی به روی آنتن می رود. این برنامه در 20 قسمت 5 دقیقه ای مروری خواهد داشت بر خاطرات رزمندگان دفاع مقدس که با بهره گیری از تصاویر ناب جبهه همراه خواهد بود .
«فصل رویش» به تهیه کنندگی مهدی شایقی حق در 7 برنامه 15 دقیقه ای، اردوهای راهیان نور را به تصویر می کشد .
«آسمانی ها» عنوان برنامه ای است که به معرفی فرماندهان روحانی دفاع مقدس خواهد پرداخت. این برنامه کاری از تامین برنامه بوده و در 5 قسمت 30 دقیقه ای از شبکه پخش می شود .
برنامه «روزنه» نیز با حال و هوای دفاع مقدس در 10 قسمت 5 دقیقه ای گزارش های کوتاهی از همایش ها و جلسات قرآنی هفته دفاع مقدس را ارائه می کند.
«شیرازه» برنامه دیگری است به تهیه کنندگی میثم ریاحی، که کتاب های حوزه دفاع مقدس را معرفی می کند.
برنامه «سوره های سرخ» نیز در هفت قسمت 15 دقیقه ای با محوریت معرفی شهدای قرانی دوران دفاع مقدس و «نمای هشت» شامل سکانس های معارفی قرآنی فیلم ها و سریال های دوران دفاع مقدس از دیگر برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما در این ایام مقدس می باشد .

*** شبکه افق
برنامه تلویزیونی «گنج» به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و با موضوع محوری پشتیبانی از رزمندگان در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی، از 31 شهریور در هفت قسمت به روی آنتن شبکه افق می رود.
این برنامه دارای چهار بخش اصلی است؛ در بخش نخست و در هر قسمت، هفت نفر از فعالان پشت جبهه ها اعم از ایثارگران جهاد سازندگی، زنان، معلمان، گروه های فرهنگی مانند سرود و تئاتر و ... حضور می یابند و به گفت وگو پیرامون تدارک جنگ می پردازند.
بخش دوم با اجرای سید اقبال واحدی، دیداری است با زنان فعال در پشت جبهه ها، در هر قسمت مخاطبان برنامه مهمان خانه یکی از این بانوان می شوند و پای خاطرات آنها از دوران دفاع مقدس می نشینند.
خاطره گویی طنز از اتفاقات زمان جنگ توسط حسین پاینده یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس، آیتم سوم برنامه تلویزیونی «گنج» خواهد بود ضمن اینکه در بخش چهارم، نویسندگان کتاب های دفاع مقدس حضور می یابند و با نگاهی به تدارکات جنگ، گوشه هایی از ایثارگری ها و همدلی ملت ایران برای دفاع از میهن اسلامی در مقابل دشمن بعثی را روایت می کنند.
برنامه تلویزیونی «گنج» کاری از دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با تهیه کنندگی محمد حسین بزرگی و کارگردانی مجید رستگار، از 31 شهریور به مدت هفت شب ساعت 22 از شبکه افق پخش می شود.
تکرار این برنامه هم روز ساعت 16:30 به روی آنتن می رود.

انتهای پیام/ن
 

   
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفاً در هنگام ارسال نظر از تایپ جملات فارسی با جروف انگلیسی خودداری گردد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
Page Generated in 2.8034 sec